Hipotekārais kredīts

tierra-mallorca-rgJ1J8SDEAY-unsplash (1)

Hipotekārais kredīts jūsu sapņu mājvietas iegādei

Lielākajai daļai cilvēku nav iespējams iegādāties māju bez papildu finansiālās palīdzības; šādos brīžos talkā nāk kredīts nekustamā īpašuma iegādei jeb hipotekārais kredīts. Protams, ka pastāv arī tādi latvieši, kuru alga ir tik liela, ka viņi savu jauno īpašumu var iegādāties ar vienu maksājumu, bet tā ir privilēģija, kas paredzēta tikai nedaudziem. Lielākajai daļai no tiem, kuri sapņo par savu personīgo dzīves telpu, ir jāņem hipotekārais kredīts, kas mūsdienās ir izdarāms pavisam viegli.

Pašreizējā situācijā vidējam latvietim pietiek brīvo finanšu līdzekļu, lai samaksātu pirmo depozītu. Pārējais ir jāaizņemas no bankas vai cita nebanku sektora aizdevēja, labs piemērs ir Latvijas hipotēka. Par laimi ir simtiem aizdevēju, kas piedāvā virkni dažādu veidu aizdevumu, tādēļ hipotekārais kredīts ir pieejams dažādās variācijās, ar dažādu aizdodamo summu un atdošanas termiņu. Neatkarīgi no tā, vai pērkat savu pirmo māju, vēlaties mainīt savu nekustamo īpašumu vai iegādāties vēl kādu dzīvokli, aizdevējiem vajadzētu būt jums piemērotam mājas aizdevumam.

Šobrīd hipotekārais kredīts tiek piedāvātas tikai uz atmaksas pamata, kas nozīmē, ka katru mēnesi jūs varat atmaksāt daļu kapitāla un dažreiz arī maksājuma procentus. Termiņa beigās, kas parasti ir no 25 līdz 30 gadiem, jūsu hipotēkas parāds būs pilnībā atmaksāts un hipotekārais kredīts tiks dzēsts.

Hipotēka tieši jums – kuru labāk izvēlēties?

Daži aizdevēji ļauj jums ņemt hipotēku, kas attiecas tikai uz procentiem, kas nozīmē, ka ikmēneša maksājumi sedz tikai aizdevuma procentus. Šī iemesla dēļ jums ir jābūt izstrādātam plānam, lai termiņa beigās jūs varētu atļauties pilnībā atmaksāt sākotnēji iegūto summu. Daudzi lielākie aizdevēji ir izstājušies no tirgus, kurā tiek izmantotas tikai procentu likmes, savukārt citi ir pastiprinājuši savus kritērijus, darot tā, lai šāda tika hipotēka ir grūtāk iegūstama, jo pastāv bažas, ka tūkstošiem cilvēku nav iespējas atmaksāt pilno summu termiņa beigās. Hipotekārais kredīts, kurā ir jāatmaksā tikai procentus var šķist pievilcīgs, jo ikmēneša atmaksas būs mazākas nekā, ja ir paņemts kredīts nekustamā īpašuma iegādei, kurš ir jāatmaksā veicot regulārus maksājumus. Ja vien jums nav nopietna plāna atmaksāt kapitālu, vislabāk ir izvēlēties tieši atmaksas aizdevumu. Vēl Latvijas klientiem nereti ir pieejami dilstošie maksājumi – šis hipotekārais kredīts ļauj jums sākumā veikt lielākus maksājumus, bet uz kredīta atmaksas beigām maksājumi kļūst proporcionāli mazāki.

Lai arī kādu variantu jūs izvēlētos, noteikti ir jāuzteic hipotēkas priekšrocības. Kredīts nekustamā īpašuma iegādei padara sapni par savu mājokli sasniedzamu, jo mājas vai dzīvokļa pirkšana, iespējams, ir lielākais pirkums, ko jebkad esat veicis, un hipotēka būs lielākais parāds, kādu jebkad uzņemsieties. Tā kā jūs varat sadalīt sava mājokļa kredīta atmaksu daudzos gados, summa, kuru katru mēnesi atmaksāsit, ir vieglāk pārvaldāma un atmaksājama.

Parasti, kad cilvēki izņem pirmo hipotēku, viņi mēdz izvēlēties 25 līdz 35 gadu termiņu. Tomēr par cik saistībā ar termiņiem nav striktu noteikumu, un, tā kā mēs dzīvojam ilgāk un pensionēšanās vecums palielinās, 40 gadu hipotēkas kļūst arvien izplatītākas. Tas var palīdzēt samazināt jūsu ikmēneša maksājumus, taču, patiesībā, jums parāds būs ilgāk. Ir vērts izvēlēties pēc iespējas īsāku termiņu – hipotekārais kredīts ne tikai tiks dzēsts ātrāk, bet jūs arī ietaupīsit sev tūkstošiem eiro procentu maksājumos.

Hipotekārais kredīts ir rentabls aizņemšanās veids

Procentu likmes hipotēkām parasti ir zemākas nekā jebkuram citam aizņēmuma veidam, jo ​​aizdevums ir nodrošināts ar jūsu īpašumu. Tas nozīmē, ka aizdevējam ir drošība, ka tad, ja viss noiet greizi un jums ir neplānotas grūtības summu atmaksāt, joprojām ir kaut kas vērtīgs, ko paņemt apmaiņā pret summu – hipotekārais kredīts ļauj attiecīgo īpašumu pārdot, lai atmaksātu daļu, ja ne visu, no kredīta summas.

Hipotēku procentu likmes pastāvīgi mainās – gadu gaitā tās ir bijušas ļoti svārstīgas. Arī Latvijas hipotēka piedāvāja fiksētas likmes saviem aizdevumiem, un ar to palīdzību daudzi latvieši spēja iegādāties savus īpašumus. Parastās hipotēkas mēdz būt vispopulārākās, taču ir arī kompensācijas hipotēkas, kā arī hipotēkas, kas ir paredzētas cilvēkiem, kuri mājokli iegādājas pirmo reizi, un namīpašniekiem. Ir pieejamas arī vairākas valdības shēmas, kas palīdz cilvēkiem iegādāties pirmo māju, piemēram, palīdzība pirkšanā, aizdevumu finansēšana un jau minētā Latvijas hipotēka. Dažas no tām ir dalītā īpašuma shēmas, kurās jūs iegādājaties tikai daļu īpašuma un īrējat proporciju, kas jums vēl nepieder, un tajā laikā to pārvalda aizdevuma sniedzējs.

Pāris lietas, par kurām aizdomāties pirms tiek ņemts hipotekārais kredīts

Jāatceras, ka hipotekārais kredīts ir ilgtermiņa aizdevums ar procentu likmēm, tādēļ jūs atmaksāsit daudz vairāk, nekā sākotnēji aizņēmāties. Acīmredzamākais trūkums ir tas, ka jūs ilgstoši nesat milzīgu parāda slogu. Otrs būtisks trūkums ir tāds, ka, tā kā hipotēka ir nodrošināta ar jūsu īpašumu, jums jāspēj sekot līdzi hipotēkas atmaksai, pretējā gadījumā jūs varētu pazaudēt savu mājokli.

Kredītu krīzes laikā aizdevēji smagi strādāja, lai mājās noturētu arī tos, kuri cīnās ar hipotēku. Bet, ja māju īpašnieki patiešām nevar veikt atmaksu, viņu mājas tiks konfiscētas. Pēc tam attiecīgais aizdevējs to pārdos, lai atgūtu savu naudu.

Lai gan ikmēneša maksājamā summa var šķist saprātīga, kopējā summa, ko gadu gaitā atmaksājat, ir milzīga. Katru reizi, kad noformējat jaunu hipotēku, tiks noteiktas izmaksas, un tās ievērojami atšķiras, jo jums būs jāsedz arī dokumentu noformēšanas izmaksas, tomēr, ja arī šie aspekti jūs nebiedē, tad hipotekārais kredīts būs īstā izvēle.